 In de nieuwjaarstoespraak gaf burgemeester Mieke Blankers-Kasbergen aan dat 2010 een bijzonder jaar wordt. De start van het tweede decennium van deze eeuw maar ook de start van een nieuwe periode waarin vele veranderingen staan te wachten. Hieronder kunt u de volledige nieuwjaarstoespraak van de burgemeester lezen.
Nieuwjaarstoespraak 4 januari 2010
Dames en heren,
Allereerst wil ik u namens het gemeentebestuur van harte welkom heten en u een gezond, gelukkig en voorspoedig 2010 toewensen.
Een speciaal welkom deze avond aan de nieuwe inwoners van Ouder-Amstel die in 2009 hier zijn komen wonen. Zij hebben een persoonlijke uitnodiging ontvangen. Ik hoop u na mijn toespraak nog even te ontmoeten en ik spreek de wens uit dat u zich in onze gemeente snel thuis zult voelen.
Dames en heren, 2010 wordt een bijzonder jaar.
Niet alleen is het de start van het tweede decennium van deze eeuw, het is ook de start van een nieuwe periode, waarin ons vele veranderingen te wachten staan.
Ik denk hierbij in de eerste plaats natuurlijk aan de komende gemeenteraadsverkiezingen, die dit jaar op 3 maart worden gehouden. Een keer in de vier jaar kunnen inwoners, door te stemmen duidelijk maken wat zij vinden van het gemeentelijk beleid en welke keuzes en accenten zij voor de komende jaren willen zien. Een unieke kans, die in Ouder-Amstel over het algemeen goed wordt aangegrepen, getuige de relatief hoge opkomst, die ruim boven het landelijk gemiddelde ligt.
Helaas vallen de verkiezingen van dit jaar voor een deel van onze gemeente in de voorjaarsvakantie. Dit betekent dat we er extra aan zullen moeten trekken om toch een goede opkomst te krijgen. Daar gaan we in de eerste twee maanden van dit jaar dan ook samen met de politieke partijen hard aan werken. Nieuw is dat er dit jaar voor het eerst sinds ruim twintig jaar, meer dan vier partijen deelnemen aan de verkiezingen. Zoals het er nu uitziet zullen er zelfs zeven kandidatenlijsten zijn. Het is dus zaak voor alle partijen om zich duidelijk te profileren voor de kiezers, zodat die een helder beeld hebben waar die partijen voor staan. Onze inwoners kunnen voor het eerst bij gemeenteraadsverkiezingen, bij hun keuze geholpen worden door gebruik te maken van Kieskompas, speciaal ontworpen voor Ouder-Amstel.
Ik sprak net over de vele veranderingen die ons in 2010 te wachten staan. Een andere is dat per 1 november jongstleden onze gemeentesecretaris Robert Reus gemeentesecretaris geworden is in de gemeente Enkhuizen en wij dus op zoek moesten naar een nieuwe gemeentesecretaris. Welnu, dat was voor ons niet zo moeilijk, want wij hadden daarvoor al een zeer geschikte kandidaat in huis, namelijk de griffier Luuk Heijlman.
Met ingang van 1 januari is hij officieel onze nieuwe gemeentesecretaris en Luuk, ik wens je vanaf deze plaats veel succes! We zijn er gelukkig ook in geslaagd om de vacature van raadsgriffier snel op te vullen. Velen van u weten het al, in de vergadering van 17 december 2009 heeft de raad besloten de heer William van Zanen te benoemen tot griffier. De heer van Zanen zal per 1 februari in dienst treden.
Het huidige college heeft in de afgelopen vier jaar heel veel van de in het collegeprogramma afgesproken zaken kunnen realiseren. Ik denk hierbij onder meer aan de verbetering van de dienstverlening en de invoering van een vergaande vorm van burgerparticipatie. Daarmee wil ik niet zeggen dat alles hier volledig naar wens verloopt, maar we zijn zeker op de goede weg al lijkt het soms wel dat door de toenemende transparantie van de overheid en ruimere mogelijkheden om bij de voorbereiding van beleid te participeren, ook de onvrede van de burgers toeneemt. Eerder en vaker trekken inwoners aan de bel en zijn zij in toenemende mate in staat bezwaren goed te verwoorden en medestanders te mobiliseren. En ik moet zeggen dat is even wennen zowel voor het bestuur als de organisatie. Vooral omdat het afwegen van alle belangen, de taak van de gemeente, betekent, dat niet iedereen zijn zin kan krijgen.
Maar, zoals gezegd, door het in 2009 vastgestelde burgerparticipatiebeleid en door inwoners eerder bij het plannen maken te betrekken, denk ik dat wij een flinke stap in de goede richting hebben gezet. Een tot de verbeelding sprekend onderwerp, dat het komend jaar een uitgebreid participatietraject zal doorlopen, is het gemeentelijk parkeerbeleid.
Een van de belangrijkste zaken die in deze collegeperiode tot stand is gebracht is natuurlijk de integrale Visie 2020, die wij ook samen met de inwoners, interactief, hebben gemaakt.
De Visie 2020 zal voor de nieuwe raad zeker als basis dienen bij de vaststelling van het beleid voor de komende vier jaar.
Ik denk bij voorbeeld aan de realisatie van een nieuwe kern voor wonen en werken tussen Ouderkerk en Duivendrecht in het gebied tussen de Amsterdam Arena en het station Duivendrecht, nu nog Duivendrechtse veld genoemd. Maar we zoeken een nieuwe naam. Suggesties zijn welkom!
Is in de afgelopen periode het Centrumplan Ouderkerk gerealiseerd, in de komende periode is het zaak het centrumplan voor het dorpshart van Duivendrecht te realiseren met twee nieuwe basisscholen, een dorpshuis, winkels en woningen. De voorbereidingen daarvoor hebben voor een groot deel al plaatsgevonden en over niet al te lange tijd zijn we toe aan de daadwerkelijke uitvoering van de plannen. Ook bij de totstandkoming van dit plan hebben wij getracht door samenwerking en participatie met de direct betrokkenen een zo groot mogelijk draagvlak te realiseren.
Van intensieve en langdurige betrokkenheid van inwoners was ook sprake bij de calamiteitenberging in de polder de Ronde Hoep. Wij hebben vanaf het begin de zorg van de bewoners gedeeld over dit onderwerp. Wij mochten echter niet weglopen voor onze verantwoordelijkheid voor de veiligheid van de bewoners van Ouder-Amstel en ver daarbuiten, maar trokken ons ook het lot aan van de bewoners van de Ronde Hoep. We hebben een moeilijk besluit moeten nemen. De Rond Hoep wordt calamiteitenpolder, maar de polderbewoners staan niet in de kou; er komt een goede schaderegeling en afgesproken is dat de gemeente de bewoners bij de verdere uitwerking gaat ondersteunen.
De veiligheid in onze gemeente was ook het afgelopen jaar weer een belangrijk speerpunt van het college.
Er is hard gewerkt aan de integrale veiligheid en dat heeft onder meer geleid tot een aantal concrete resultaten.
Denk bij voorbeeld aan het Keurmerk veilig ondernemen waarvoor onlangs in Duivendrecht de eerste certificaten zijn uitgereikt en de veiligheidsmarkten die in Ouderkerk en Duivendrecht gehouden zijn. Ook de veiligheid in de omgeving van de metrostations en het station Duivendrecht is een voortdurend punt van aandacht. In de komende maanden gaan we, samen met inwoners, kijken of er wijken in Duivendrecht zijn, waar als experiment wijkcontactpersonen worden ingezet om het veiligheidsgevoel in de buurt te vergroten.
Door het actiever inzetten van jongerenwerkers op straat, het aanbieden van meer activiteiten in de jongerencentra, gesprekken met de jongeren zelf en inspanning van onze buurtregisseurs, is ook veel gedaan om de overlast door hangjongeren te verminderen. Dat lijkt resultaat te hebben.
Wat echter zeer zorgelijk wordt is het toenemend alcohol- en drugsgebruik onder jongeren. Met als zeer triest dieptepunt het overlijden van een 25 jarige jongen uit onze gemeente, kort voor Kerstmis. Op dit moment zijn wij, samen met de politie, bezig te kijken hoe we dit kunnen aanpakken en belangrijker nog, hoe we dit kunnen voorkomen.
Een ander onderwerp dat de afgelopen jaren steeds meer aandacht kreeg en daardoor nu nadrukkelijker op de kaart staat, is Cultuur. Tijdens de nieuwjaarsreceptie van vorig jaar presenteerde het Cultuurplatform zich aan u en daarna heeft het platform niet stilgezeten. In 2010 staat het thema “water” centraal in de culturele activiteiten die georganiseerd gaan worden.
U kunt hierbij denken aan tentoonstellingen in het gemeentehuis en het dorpshuis en muziekuitvoeringen in Ouderkerk aan de Amstel en Duivendrecht.
In 2010 wordt het grootste zeilevenement van Nederland, Sail weer georganiseerd. Vijf jaar geleden was het “rondje Ouderkerk” als onderdeel van Sail 2005 doorslaand succes.
Vele antieke vaartuigen maakten een tocht vanaf het IJ over de Amstel naar Ouderkerk aan de Amstel. Helaas is ook Sail getroffen door de economische crisis, waardoor het aantal sponsoren fors is afgenomen. Niettemin gaat het wellicht lukken om ook dit jaar weer een link te leggen met de organisatie van Sail.
Dames en heren en dit laatste is dan weer een voorbeeld van een activiteit die zonder de inzet van veel vrijwilligers, allemaal inwoners die zeer betrokken zijn bij hun gemeente, niet zou kunnen plaatsvinden. Wij ontmoeten ze iedere dag. Waar we ook in de gemeente zijn, zien we hen bezig. Bij welzijnswerk voor jong en oud, bij sportverenigingen, bij bewonersgroeperingen, bij de brandweer, avondvierdaagse, koninginnedag, 4 en 5 mei , Sinterklaasfeest, Ronde Hoeploop, de ijsbaan, het zwembad, de wielerronde, het Gemeentelijk historisch museum, cultuurplatform, ouderraden en medezeggenschapsraden op onze scholen, EHBO, Rode Kruis, Zonnebloem, WMO adviesraad, stichting promotie Ouder-Amstel, ondernemersvereniging, in onze kerkgemeenschappen, politieke partijen te veel om op te noemen en ik vergeet er vast nog wel enkelen waarvoor nu reeds excuses. Samen met onze inwoners vormen zij onze Ouder-Amstelse samenleving die anders zou zijn zonder hun inzet. Hartelijk dank daarvoor.
Dames en heren, ik kan er niet onderuit ook iets te zeggen over de de economische- en financiële crisis die ons land de afgelopen twee jaar heeft getroffen. Op dit moment weten wij nog niet hoe zwaar die gevolgen voor Ouder-Amstel zullen zijn, maar zeker is wel dat we er mee te maken gaan krijgen.
Ook de bedrijven die in onze gemeente gevestigd zijn, hebben te maken met de recessie. Ik kan slechts hopen dat zij krachtig genoeg zijn om de gevolgen van de recessie op te vangen, waardoor de werkgelegenheid in Ouder-Amstel op peil kan blijven. Gelukkig kunnen we stellen dat Ouder-Amstel een financieel gezonde gemeente is, maar dat betekent niet dat wij ook de komende jaren de gevolgen aan den lijve zullen gaan ondervinden want het is wel zeker dat gemeenten de komende tijd fors minder geld van het Rijk zullen krijgen en zullen moeten bezuinigen om financieel gezond te blijven. Ook wij ontkomen daar niet aan. Het college is momenteel bezig te inventariseren wat de bezuinigingsmogelijkheden zijn.
Het is vervolgens aan de nieuwe raad om keuzes te maken.
Dames en heren ik kom tot een afronding.
Het huidige college heeft de afgelopen vier jaar samen met de gemeenteraad en medewerkers veel tot stand weten te brengen en daar mag het trots op zijn. Ik spreek de wens uit dat de nieuwe raad en het nieuwe college de komende vier jaar in een goede sfeer tot aansprekende resultaten mogen komen, waardoor Ouder-Amstel ook in het komende decennium zich zal doen gelden als een weliswaar kleine, maar zeker daadkrachtige en financieel gezonde gemeente waar het goed wonen, werken en recreëren is. Een gemeente die gelegen onder de rook van Amsterdam toch een heel eigen dorps karakter heeft weten te behouden en zeer bijzonder is en …….. dat moet zo maar blijven ook!
|